اپل در تلاش است تا برای آیفون‌های ۲۰۲۲ از مودم 5G ساخت خود بهره ببرد.

اپل اوایل سال جاری اقدام به خرید کسب‌وکار تولید مودم‌های 5G اینتل کرد تا بتواند قطعه‌ی دیگری از سخت‌افزار داخلی  خود را بدون وابستگی به شرکا و سرعت تحقیق و توسعه‌ی آن‌ها توسعه دهد. اپل  راه زیادی تا تحقق این رویا دارد، اگرچه به‌گفته‌ی یک منبع داخلی، مودم 5G  اپل پیش از سال ۲۰۲۲ برای آیفون‌ها عرضه نخواهد شد. بااین‌حال، اپل  امیدوار است که برای گوشی‌‌های هوشمند آیفون‌های ۲۰۲۲ از مودم 5G ساخت خود بهره ببرد.

کوالکام،  تأمین‌کننده‌ی فعلی تراشه برای اپل است و قول داده که مودم‌های 5G را برای  آیفون‌های سال آینده تحویل دهد. با این حال، با توجه به اختلافات و  درگیری‌های دامنه‌داری که بین این دو شرکت وجود داشته است و همچنین، سیاست  کاهش وابستگی اپل به شرکت‌های دیگر، اپل ترجیح می‌دهد در این زمینه از  فناوری اختصاصی خود استفاده کند. اپل، تیم تحقیق و توسعه‌ی اختصاصی خود را  برای مودم و تراشه‌های RF آغاز کرده است. همچنین، استقرار تیم تحقیق و  توسعه‌ی اپل در سن‌دیگو، دقیقا همان شهری در کالیفرنیا که ستاد مرکزی  کوالکام در آن مستقر شده است، تصادفی نخواهد بود.

با این حال، این منبع داخلی فاش کرده است که سال ۲۰۲۲ برای تحقق چنین  رویایی برای اپل هدف بلندپروازانه‌ای خواهد بود؛ چراکه حتی باوجود عملکرد  فوق‌العاده‌ی تیم تحقیق و توسعه‌ی اپل برای اتمام ساخت به‌موقع آن، اطمینان  از مطابقت با استانداردهای جهانی و همچنین تاییده‌ی کمیسیون ارتباطات  فدرال، انجام آزمایش‌ها، بهینه‌سازی‌ها، دریافت مجوزهای مربوط به  استانداردهای جهانی مدت زیادی به طول خواهد انجامید.

اپل با تعبیه مودم 5G در تراشه‌ی اختصاصی خود قصد دارد مصرف انرژی را  بهینه‌تر کند اما طبق گزارش منبع خبری Fast Company، کوپرتینویی‌ها به  احتمال زیاد هر دو مؤلفه را به‌طور جداگانه برای آیفون ۲۰۲۲ ایجاد خواهند  کرد. بنابراین، برای گوشی اپل آیفون ۲۰۲۲ پلتفرم تراشه‌ی یکپارچه با مودم  5G آماده نخواهد شد و در سال ۲۰۲۳ می‌توانیم انتظار ارائه‌ی چنین تراشه‌ای  را داشته باشیم. این درحالی است که اپل ستاره‌ای همچون اسین ترزی اوغلو، مهندس ویژه‌ی کوالکام را دراختیار دارد.

گفتنی است، سامسونگ درماه اوت پردازنده‌ی اکسینوس ۹۸۰ را با مودم 5G  کپارچه معرفی کرد و انتظار می‌رود، پایان سال جاری در گوشی‌های هوشمند مورد  استفاده قرار گیرد. همچنین، هواوی مدل‌های میت ۳۰ و میت ۳۰ پرو 5G  را  با پردازنده‌ی پرچم‌دار و اختصاصی کرین ۹۹۰ مجهز به مودم 5G   یکپارچه روانه‌ی بازار کرده است.

منبع: زوم ایت